İki Bin Yıllık Antik Su Kemerini Kepçelerle Tahrip Ettiler!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İki Bin Yıllık Antik Su Kemerini Kepçelerle Tahrip Ettiler!
İkiçeşmelik mahallesinde Aydın Müze Müdürlüğü’nün titiz çalışmaları sonrasında ortaya çıkartılan "Antik Efes Su Yolu Kalıntıları", yol genişleten kepçelerin gazabına uğradı!

Tarihi zenginlikleri birer birer yok edilen Kuşadası’nda son darbe 2 bin yıllık Antik Su Kemeri’ne indirildi. Aydın Müze Müdürlüğü’nün 5 yıl önce ortaya çıkarttığı tarihi miras, CHP'li Kuşadası Belediyesi tarafından İkiçeşmelik Mahallesi’nde yapılan yol düzenlemeleri sırasında kepçeler tarafından tahrip edildi.

Tarihi mirasa yapılan büyük saygısızlık, bu konudaki titiz çalışmaları ile bilinen “Kuşadası Yerel Tarih Araştırmaları Merkezi” tarafından ortaya çıkartıldı. Merkezin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, yapılan uygulama “Vandalizm” olarak değerlendirildi.

Kuşadası Yerel Tarih Araştırmaları Merkezi, tarihi talanı şöyle duyurdu:

“Kuşadası belediye yönetimi bugünlerde İkiçeşmelik İlkokulu - Güneş Sokak çevresinde yol çalışması yapıyor. Belediyeye ait kepçe okuldan yukarı doğru çıkan Güneş Sokak’ın sol tarafındaki yamaç alanı traşlayarak yolu genişletmeye çalışıyor. Bu işlerin ne denli bilinçsiz kişilerce yapıldığı, işlerin başındaki sorumlu kişilerin kentin tarihi alanlarından bihaber olduğu açıkça görülüyor. Neden? Yol kenarı traşlanırken, sokak üzerinde bulunan çocuk parkının karşısındaki alanda yaklaşık 5 yıl önce Aydın Müze Müdürlüğü tarafından yüzey kazısı sonrası ortaya çıkarılan 2 bin yıllık Değirmenderesi - Efes su yolunun parçaları da kazınıyor. Kırmızı Horasanla sıvanmış antik su kanalının tabanı yapılan kazıma sonrası yamaçta sırıtıyor.

Yaklaşık 5 yıl önce varolan yan duvarlar ise yok ediliyor. Kale Kapısı’nın eşik taşını kırıp yok eden vandalizm burada da kendini gösteriyor. Kentin tarihi dokusunu korumakla görevli belediye, bilinçsiz ellerde tarihi yok ediyor. Ne yazık ki geçmişten bu yana belediye yönetimlerinin bir çok örnekle kentin tarihi dokusuna sorumlu yaklaşmadığını biliyoruz. Son yapılanlar ise tüy diker cinsten. Bunun adı tarihe saygısızlıktır.”

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 2
  KIZGIN
Ruhsatlı Kondu'nun Yerine Belediye Kondu Geldi!Önceki Haber

Ruhsatlı Kondu'nun Yerine Belediye Kondu...

TUBİTAK 6.9'luk Ege Depremini AraştıracakSonraki Haber

TUBİTAK 6.9'luk Ege Depremini Araştıraca...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar