İnstagram'da Beğenilerinizi Düşüren "Shadow Ban" Nasıl Kaldırılır?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İnstagram'da Beğenilerinizi Düşüren "Shadow Ban" Nasıl Kaldırılır?
Popüler sosyal medya sitelerinden olan İnstagram’da beğeni ve görüntülenme sayınız düştüyse, Shadow Ban yemiş olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Shadow Ban nedir, kurtulmak için ne yapılır? Sorusuna daire detaylara aşağıda yer verdik.

İnstagram kullanmaya devam etseniz bile hesabınız "Shadow Ban" adı verilen bir durumdan etkilenmiş olabilir. Bu hata sebebi ile gönderilerinizin beğeni sayısı düşebilir, hikaye görüntülemeleri azalabilir, hatta İnstagram Müzik'te "Hiç sonuç bulunamadı" hatasını görebilirsiniz. 

Peki Shadow Ban olarak bilinen bu hatayı İnstagram hesabınızdan nasıl kaldırırsınız? Neden bazı kullanıcılar bu sorunları yaşıyor? Yapılması gereken işlemleri adım adım anlattık. 

İnstagram Shadow Ban Nedir?

Shadow Ban, üyelik sistemi ile çalışan herhangi bir platformda, hesabınızın bazı özelliklere erişiminin kısıtlanmasıdır. Bu bazen etkinliklerinizin spam olarak algılanması bazen de platform içindeki birinin profilinizi şikayet etmesi sonucunda bile yaşanabilir. İnstagram’da ise "Shadow Ban" yaşamanızın sebebi, daha çok kullandığınız özellikleri süreklilik haline getirmenizden veya spam hareketlerde bulunmanızdan dolayı yaşanabilir. Aslında yıllardır internet kullanıcılarının hayatlarında olan portal veya platformlar, kullanıcılarına “gizli hesap kısıtlama” etkinliği uyguluyorlar. Yıllar öncesinde Reddit, hatta forum siteleri ve hatta Google gibi arama motorlarında bile bu durum kullanıcıları etkileyebiliyor.

Shadow Ban Nasıl Tespit Edilebilir?

Shadow ban tespiti için beğeni, takipçi ve yorumla birlikte, etkileşim sayısındaki şüphe uyandıran düşüştür. Kabul edilebilecek seviyedeki düşüşler için şüpheye yer olmasa da bu tip etkileşimlerde ciddi düşüşlerin yaşanması, ban şüphesi uyandırabilir. Özellikle paylaşımlarda etiket veya açıklama kullanamama ve hatta paylaşım yapamama durumlarında, ban yediğinizden şüphe duyabilirsiniz.

İnstagram Hikaye ve Gönderi Etkileşimlerini Düşüren "Shadow Ban" Nasıl Kaldırılır?

 • #1: İnstagram hesap tipi kontrolünüzü yapın,
 • #2: Gönderi hashtag kontrolünü yapın,
 • #3: Profil bölümündeki hashtag kontrolü yapın,
 • #4: Takipçi kontrolü yapın,
 • #5: Yorum ve beğeni kontrolü yapın,
 • #6: Takip 

#1: İnstagram Hesap Tipi Kontrolünüzü Yapın:

Öncelikle yaşadığınız sorun bir işletme profilindeyse şahsi profile geçirmenizde büyük fayda var. Bunu yapıyor olmamızdaki temel neden, profilinizin işletme olarak insanlara “alakasız” içerikler sunuyor gibi görünmesi. Örneğin bir işletme türünde bir giyim sayfanız var siz burada hayatınıza dair içerikler paylaşıyorsanız İnstagram hesabınızı amacı dışında kullandığınızı anlıyor. Bu aşamadan sonra İnstagram, "Bu hesap kendi türünde içerik paylaşmıyor, spam içerikler paylaşıyor olabilir" diyerek, bazı özelliklere erişiminizi kısıtlayabiliyor. İşte bu kısıtlamara genel olarak "Shadow Ban" adı veriliyor. Bu nedenle hesap türünüzü paylaştığınız içeriklere uygun hale getirin ya da işletme hesabı yerine kişisel hesap kullanın.

#2: Gönderi Hashtag Kontrolünü Yapın:

İnstagram'ın İnstagood, İnstalike, İnstagram gibi hashtaglerinizi gönderi ve hikayelerinizde süreki kullanıyorsanız, kullanmamaya özen gösterin. Özellikle paylaşımınız ile ilgisiz etiketler kullanmanız gönderilerinizin erişimini düşürüyor. Bu durumda bugüne kadar yaptığınız paylaşımların detayına girip kullandığınız "alakasız" etiketleri temizleyin. Böylece İnstagram botları profilinizi gezdiğinde yenilenmiş ve düzenlenmiş içeriklerinizi fark edebilir, uygulanan Shadow Ban kolaylıkla kaldırılır.

#3: Profil Bölümünde Etiketleri Kontrol Edin:

Profil bölümü birçok açıdan kullanıcıların hashtag bombardımına tuttuğu bir alan. Biyografi alanına olabildiğince etiket yazmamaya ya da az yazmaya çalışın. Bu bölümde etiketleriniz varsa düzenlemenizde büyük fayda var. Size özel hashtagleri buraya yazarak kendiniz hakkında elbette bilgi verebilirsiniz ancak yüksek hacimli spam olarak görülebilecek hashtagleri kaldırmanız gerek.

#4: Takipçi Kontrolü Yapın:

Bugüne kadar İnstagram da bot takipçi satın aldıysanız ya da birileri size bot takipçi attıysa yine "Shadow Ban" alanı içinde kendinize bir yer açmışsınız demektir. İnstagram algoritmaları, sahte profilleri ve onların takip ettikleri profillerden hiç hoşlanmaz. Burada emin olduğunuz sahte hesapları profilinizden uzaklaştırıp, sizi takip etmesini engellemeniz gerekiyor. Takipçilerinizi temizlemek yerine, yeni profil açmayı da deneyebilirsiniz.

#5: Yorum ve Beğeni Kontrolü Yapın:

İnstagram profilinizde sahte yorum ve beğeni botları kullanıyorsanız bile isteyerek "Shadow Banı" üzerinize çekmişsiniz demektir. Bot yorumları profilinizdeki gönderilerden mutlaka silin, hatta bu hesaplar sizi takip ediyorlarsa etmelerini de engelleyin. İnstagram algoritmaları, sürekli aynı yorumları yapan bot hesapları anında tespit ediyor. Yine bu durum organik takipçileriniz için itici karşılanabilir, bu noktada canınız sıkılmasın. Bu hizmetleri sayfanızı aktif göstermesi için alıyorsanız sakın almayın.

#6: Takip Yapma:

“Kimseyi takip etmemeliyim!” demeyin. İnstagram’da karşılıklı etkileşim gerçekten çok önemli. Mavi tikli bir hesaba sahip değilseniz mutlaka hesabınızın sahte olabileceğini sürekli göz önünde bulunduruyorsunuz. Takipçisi olan, gönderisi olmayan, kimseyi takip etmeyen ya da az insan takip eden bir hesap her zaman risk teşkil eder. Bundan dolayı insanları ya da doğrulanmış hesapları takip edebilirsiniz.

Son olarak storylerinizde paylaştığınız içerikler, müzikler ve benzeri her şey kullanıcılarınızın canını sıkmamalı. İnsanların sizi spam olarak işaretlemesinden dolayı belki profiliniz kapatılmaz, ancak İnstagram botları sizin rahatsız edici bir insan olduğunuz kanısına varabilir. Belirli bir dönem içerisinde bazı özelliklere erişimlerinizi kısıtlayabilir.

Anahtar Kelimeler:
Yüzbinlerce Liralık GEKA Hibesi, Göz Göre Çöpe Atıldı!Önceki Haber

Yüzbinlerce Liralık GEKA Hibesi, Göz Gör...

Kuşadası Huzurevi Sakinleri Resmen Kapı Önüne Kondu!Sonraki Haber

Kuşadası Huzurevi Sakinleri Resmen Kapı...

Yorum Yazın

Orient ve Grand Bazaar'da Çalışmalar Devam Ediyor
Daha Temiz Bir Kuşadası İçin Kesintisiz Mesai Sürüyor
Yeniden Esnaf Odası Başkanı Seçilen Çalım Mazbatasını Aldı!
Uğur Mumcu Anıtı Başında Anıldı
Kuşadası 4.2 İle Sallandı!
Kuşadasıspor'a 2022 Yaramadı!
Meteorolojiden Aydın'a Kritik Uyarı!
Kuşadası'nda Çıkan Yangın Korkuttu!
İsveç'te İkizleri Koruyucu Aileye Verildi, Kuşadası'nda Yardım Bekliyor!
Zihinsel Engelli Genç Polise Zor Anlar Yaşattı!
CHP'li Gürbilek'ten AKP'li Gökçe'nin Sözlerine Tepki!
Karnesi Kötü Diye Evden Kaçan Çocuk Kuşadası'nda Bulundu!
Kuşadası 2021 Yılında Geri Dönüşümde Rekor Kırdı
Kuşadası Belediyesi'nin En Hızlı Birimi Durmuyor!
Sendika Başkanından Yalan Habere Tepki!
Kuşadası'nda Plaka Tanıma Sistemine Takılan Çalıntı Araç Söke'de Yakalandı!
Kuşadası'nda Dava Açılmıştı! Fesih Kararı İptal mi Edilecek?
Başkan Günel Karayolları Müdürlüğüne Seslendi!
DSİ Kuşadası'ndaki Kocagöl Deresini Temizliyor
Kuşadası Esnaf Odası Seçimlerinde Ahmet Çalım Güven Tazeledi!

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar