Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Serveti Çürümeye Terk Etti!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Serveti Çürümeye Terk Etti!
Turizmin başkentleri arasında yer alan Aydın’ın Kuşadası ilçesinde 120 milyon dolar harcanarak yapılan Efes Kongre Merkezi, 3 yıldır çürümeye terk edildi. Kongre Merkezinin açılışını dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde temeli 2005 yılında atılan ve 120 milyon dolar harcanarak 2013 yılında tamamlanan Avrupa’nın üçüncü, Türkiye ve Doğu Akdeniz’in en büyük kongre merkezi olan Efes Kongre Merkezi (KOMER) 3 yıldır çürümeye terk edildi.

TÜRSAB’ın maddi sıkıntı içinde olması, yüzde 33’lük oranıyla ikinci büyük ortak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da elini taşın altına koymamasından dolayı bir türlü faaliyete geçirilmeyen Efes Kongre Merkezi, çürümeye terk edildi. Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, dönemin parasıyla 500 milyon lira harcanarak açılan merkezin durumunu bir kez daha hatırlatarak “Milli servet burada çürümeye bırakıldı. Üç yıldır atıl bir şekilde duruyor. Milli servetin çürümesi herkesin zararına. Eğer açılırsa ekonomiye büyük bir katkısı olacak” dedi. Avrupa’nın üçüncü, Türkiye ve Doğu Akdeniz’in en büyüğü olan Efes Kongre Merkezi Kuşadası ekonomisine can suyu olması gerekirken borçları yüzünden kapılarını kapatarak faaliyetlerini durdurdu.  Büyük hayallerle açılan merkez, bakanlığın girişimde bulunmamasından dolayı adeta çürümeye terk edildi.

“ÜÇ YILDIR ATIL ŞEKİLDE DURUYOR”
Merkezin bir an önce aktif hale gelmesini isteyen Kuşadası Ticaret Odası (KUTO) Başkanı Serdar Akdoğan, yetkililerin çürüyen mili servete sahip çıkmasını istedi.  Akdoğan, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Kuşadası’nda turizmin canlı olarak yıl geneline yayılması için sağlık turizmini geliştirmeye çalışıyoruz. Hali hazırda devam eden bir kış turizmi potansiyelimiz var. Kuşadası olarak turizmi 12 aya yaymak için beklediğimiz ve talep ettiğimiz çok önemli bir şey var. O da kongre merkezinin açılmasıdır. Kongre merkezimiz şu anda atıl bir şekilde duruyor. Eğer kongre Merkezini de açabilirsek  turizme çok büyük bir katkısı olacaktır. Kongre Merkezi çok ciddi bir yatırım. Kongre Merkezi bakanlık ile TÜRSAB arasındaki bir çekişmeden dolayı açılamıyor. Milli servet burada çürümeye bırakıldı. Üç yıldır atıl bir şekilde duruyor. Milli servetin çürümesi herkesin zararına. Eğer açılırsa ekonomiye büyük bir katkısı olacak.”

KONGRE MERKEZİNDE NELER VAR? 
2 bin 700 kişilik büyük oditoryum, 745 kişilik alt kat oditoryum, üçe bölünebilen 800 kişilik toplantı salonu, ikiye bölünebilen 400 kişilik toplantı salonu, 33 adet 45 ile 800 kişi kapasiteye sahip toplantı odaları, toplam 6 bin 500 metrekareye yaklaşan açık teras alanları ile birlikte 8 bin kişilik yemek kapasitesi, ana salonu 2 bin 780 metrekare, bağlı iki fuayesiyle toplam 4 bin 415 metrekare kapalı ve 3 bin metrekare açık alanı ile bölge ihtisas fuarlarına ev sahipliği yapabilecek sergi alanı bulunuyor.

Anahtar Kelimeler:
Kuşadası'nın Çeşitli Noktalarında Yenileme Çalışmaları SürüyorÖnceki Haber

Kuşadası'nın Çeşitli Noktalarında Yenile...

Kadıkalesi Kazılarında Kilisede Ayazma Ortaya Çıktı!Sonraki Haber

Kadıkalesi Kazılarında Kilisede Ayazma O...

Yorum Yazın

Kuşadası Depremzedeler İçin Seferber Oldu!
Yaylaköy'deki Taşocağında Feci Olay!
Yardım Kamyonları Afet Bölgesine Doğru Yola Çıktı
Kuşadası'nda İşyerine Silahlı Saldırı!
Kuşadası'nda Pompalı Tüfekli Kavga!
Kuşadasıspordan Soğuk Havada 1 Puan
Yaylaköy Beyaz'a Büründü!
Kokainle Yakalandı Gözaltına Alındı!
Kuşadası'nda Kaza Değil CİNAYET!
Kent Meydanı Projesi Yasal Süreç İçerisinde Devam Ediyor!
Kuşadası'nda Sahte Alkole Geçit Yok
'Oyuncak Silahını Getir, Kitabını Götür'
Kuşadalı Minikler Sertifika Heyecanı Yaşadı
54 Yıl Hapis Cezası Bulunan Zanlı Yakalandı!
Sobadan Sızan Gaz Kuşadalı Ecrin'i Sömestr Tatilinde Hayattan Kopardı!
Kuşadası'nda Aranan 2 Zanlı Yakalandı
Tütüncüler Kavşağında Trafik Çilesi Sona Erdi
Arya Tesisleri Yeni Yatırımlarla Güçleniyor
13 Yıl Hapis Cezası Kesinleşen Şahıs Yakalandı!
Kuşadası'nda Doğalgaz Yatırımları Rekora Koşuyor

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar