Kuşadası Parsel Parsel Satılıyor!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kuşadası Parsel Parsel Satılıyor!
Geçtiğimiz günlerde Türkmen mahallesinde bulunan 266 bin 500 metrekare büyüklüğündeki 15 arsayı 1 Milyar 800 Milyon TL satarak Kuşadası ilçe tarihinin en büyük hazine arazisi satışından birini gerçekleştiren TOKİ hızını alamadı...

Emlak değerinin tavan yaptığı Kuşadası'nda hazine arazilerini müteahhitlere sattıkça satası gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), ilçedeki milyonlarca lira değerindeki binlerce metrekarelik iki değerli hazine arazisini daha satmak için ilana çıktı.

Toplamda ortalama değeri 15 Milyon lira olan biri Yaylaköy mahallesi'nde 10.219,99 metrekare, diğeri Yeniköy mahallesi'nde 15.004,82 metrekare hazine arazisini daha satışa çıkaran TOKİ'nin önüne geçilmeyen Kuşadası'ndaki hazine arazisi satışları ilçede tepkiyle karşılanırken, İlçe belediyesi'nin hizmet ihtiyaçları için zaman zaman yaptığı arazi satışına karşı çıkan, belediye meclisinde ret oyu veren ve belediye yönetimini eleştiren iktidar partisi temsilcilerin suskunluğu ve riyakarlık olarak değerlendirilen tavırları hayretle karşılanıyor.
İLÇE BELEDİYESİ'NE PAY ÖDEMEMEK İÇİN SATIŞTA HÜLLE YAPILIYOR...
4706 sayılı Kanun’un 5. maddesine göre Hazine taşınmazlarının satışından elde edilen gelirlerden pay veriliyor. Dolayısıyla, ister ihale yoluyla, isterse doğrudan/ihalesiz (örneğin küçük sanayi sitesi yapılmak üzere) yapılan satışlardan (kanunen pay verilmeyeceği belirtilenler hariç olmak üzere) belediyelere ve il özel idarelerine pay verilmesi gerekiyor. Harca esas değer (emlak vergi değeri) üzerinden yapılan satışlardan da pay verilmesi gerekirken, ilçede bulunan hazine arazilerinden ilçe yani yüzbinlerce yaşayana hizmet eden Kuşadası Belediyesi gelir elde etmesin diye önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) devrediliyor.  Muhalefet Belediyesi olduğu için belediye yönetiminin daha fazla gelir elde edip ilçesine ve yaşayanlarına daha fazla hizmet etmesinin önüne geçilmesi amacı ile yapıldığı düşünülen bu hülleli hazine arazileri satışlarının iktidara yakın çevreler ile bu çevrelere yakın müteahhit çevrelerin iştahını kabartıyor.
AKP'Lİ MUSTAFA GÖKÇE'DEN SES ÇIKMIYOR
Öyle ki emlak değerinin tavan yaptığı Kuşadası'nda hazine arazilerinin hızlıca ve hülleli bir şekilde ardı ardına satışa çıkarılması, belediyenin hizmet amaçlı satışlarında veryansın eden ilçedeki iktidar partisi temsilcilerinin TOKİ'nin hazine arazisi satışlarındaki sessizliğinin kaynağı olarak değerlendiriliyor... Mecliste alınan karar sonrası ilçe belediyesinin zaman zaman yaptığı arazi satışında muhalefet volumünü maksimuma çıkaran ve kendisinin de hazine arazi aldığı ortaya çıkan AK Parti Kuşadası İlçe Başkanı Mustafa Gökçe'nin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) devraldığı ilçedeki hazine arazilerini yangından mal kaçırırcasına misali büyük bir hızla satmasında kendini sessiz moda alması ilçede yapılan siyasetin riyakarlığına iyi bir örnek olarak gösteriliyor.

İLAN İÇİN TIKLAYIN..

İLAN İÇİN TIKLAYIN..

Anahtar Kelimeler:
Eski Kuşadası'nın Tarihi Sokakları YenilendiÖnceki Haber

Eski Kuşadası'nın Tarihi Sokakları Yenil...

Otomobil Hırsızları Yakayı Ele Verdi!Sonraki Haber

Otomobil Hırsızları Yakayı Ele Verdi!

Yorum Yazın

Kuşadası Depremzedeler İçin Seferber Oldu!
Yaylaköy'deki Taşocağında Feci Olay!
Yardım Kamyonları Afet Bölgesine Doğru Yola Çıktı
Kuşadası'nda İşyerine Silahlı Saldırı!
Kuşadası'nda Pompalı Tüfekli Kavga!
Kuşadasıspordan Soğuk Havada 1 Puan
Yaylaköy Beyaz'a Büründü!
Kokainle Yakalandı Gözaltına Alındı!
Kuşadası'nda Kaza Değil CİNAYET!
Kent Meydanı Projesi Yasal Süreç İçerisinde Devam Ediyor!
Kuşadası'nda Sahte Alkole Geçit Yok
'Oyuncak Silahını Getir, Kitabını Götür'
Kuşadalı Minikler Sertifika Heyecanı Yaşadı
54 Yıl Hapis Cezası Bulunan Zanlı Yakalandı!
Sobadan Sızan Gaz Kuşadalı Ecrin'i Sömestr Tatilinde Hayattan Kopardı!
Kuşadası'nda Aranan 2 Zanlı Yakalandı
Tütüncüler Kavşağında Trafik Çilesi Sona Erdi
Arya Tesisleri Yeni Yatırımlarla Güçleniyor
13 Yıl Hapis Cezası Kesinleşen Şahıs Yakalandı!
Kuşadası'nda Doğalgaz Yatırımları Rekora Koşuyor

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar