Aydın
22 Haziran, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64202.13$

Kuşadası'nda 20 Asırlık Su Kemeri İş Makinalarıyla Tahrip Edildi!

Kuşadası'nda 20 Asırlık Su Kemeri İş Makinalarıyla Tahrip Edildi!
Efes Antik Kenti’ne su götürmek için milattan Sonra 1. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen, Kuşadası’ndaki Didar Su Kemeri iş makineleri ile tahrip edildi.

 

Kuşadası'ndaki pınar sularının Efes Antik Kentine götürülmesi amacıyla binlerce yıl önce yapılan Kenchrios Su Yolu üzerindeki kemer iş makineleriyle tahrip edildi. Toplam uzunluğu 43 kilometre olan su yolunun üzerindeki 5 önemli kemerden biri olan Bahçecik Boğazındaki Didar Su Kemeri, bir süre önce Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) girişimiyle Arkeolojik Sit olarak tescil ettirilmişti.

BÜYÜK TAHRİBAT VAR
Bahçecik Boğazı'nda kimliği belirsiz kişilerce büyük iş makineleriyle açılan yolla ulaşılan su kemerinde büyük bir tahribat yaşandığını söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Bahçecik Boğazı'ndaki Efes antik kentinin su yolu üzerindeki en sağlam kemerlerinden biri olan Didar Su Kemeri'nin tahrip edildiğini öğrendik.

1. Derece Arkeolojik Sit kapsamında olan Didar Su Kemeri'nin tarihi bir değerinin yanında, Kuşadası'nın en önemli kültürel miraslarından birisidir. M.S. 1. Yy'da inşa edildiği bilinen kemerin günümüze kadar ulaşıp, bugün ise kim olduğunu bilmediğimiz vandallar tarafından tahrip edilmesine çok üzüldük. Tarihi mirasa zarar veren kişilerin bulunmasını ve gerekli cezayı almasını umuyoruz” dedi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!