Kuşadası'nda 210 Yıllık Ağaç Fırtına Kurbanı Oldu!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kuşadası'nda 210 Yıllık Ağaç Fırtına Kurbanı Oldu!
Kuşadası’nda yaklaşık 210 yaşındaki dişbudak ağacı, bölgede etkili olan fırtına sonrası yıkıldı.

Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı Mahallesi Meşeli Kuyu mevkiinde bulunan yaklaşık 210 yaşındaki dişbudak ağacı, bölgede etkili olan fırtına nedeniyle yıkıldı. Anıtsallık kriteri taşıdığından Kuşadası Belediyesi, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) iş birliğiyle Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat’ın çalışmaları sonucunda 210 yaşında olduğu tespit edilen dişbudak ağacı, koruma altına alınmıştı.

Ağacı korumak için çok mücadele verdiklerini belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Etrafı çevrilerek önce koyun ağılı olarak kullanılan ağaç, daha sonra etrafı adeta çöp depolama ve moloz döküm yeri olarak kullanılmıştı. Belediyeyle görüşülerek ağacın etrafındaki ağıl söktürülmüş ve altındaki tüm çöpler ve molozlar kaldırılmıştı. Elektrik Dağıtım Şirketi tarafından yoldaki direklerin değiştirilmesi gerekçesiyle, ağaçların dallarının budanması gündeme gelmiş, ilgili kurumlarla yapılan görüşmeler neticesinde, ağacın bulunduğu bölgenin karşısından tellerin yer altından geçirilmesi sağlanarak ağaç kurtulmuştu. Daha sonra ağacın bulunduğu alana yakın sitelere kanalizasyon borularının bağlanması için, yolda kepçelerle bir kazı çalışması başlatılmıştı. Aydın Büyükşehir Su ve Kanalizasyon İdaresi Müdürlüğü’yle görüşülerek, projede değişiklik yapılması sağlandı ve ağaca zarar verilmesi önlenmişti. Eylül ayında, görgü tanıklarının ifadelerine göre; ağacın büyük kollarından birinin gece yoldan geçmekte olan bir inşaat makinesi aracı tarafından çarpıldığı ve dalın kırıldığı haberi gelmişti. Dün gece meydana gelen fırtına nedeniyle de ağacın geri kalan üst bölümünün tamamen kırıldığı haberi geldi. Karşılaştığımız manzara bizi üzdü” ifadelerini kullandı.

YENİDEN YEŞERMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK
Gövdesi yerinde olan ağacın yeniden yeşermesi için çalışma yapılacağını belirten Sürücü, “Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat’la da görüşülerek, ağacın gövdesinin yerinde olduğu, Şubat ayında vejetasyon süresi başlayacağından dolayı gerekli bakım-onarım yöntemlerinin en kısa sürede uygulanması gerektiğine karar verildi. Kuşadası’ndaki anıt ağaçlar içinde doğal peyzajı en güzel ağaçlardan biri olan Dişbudak ağacının kalan kısmının gerekli iyileştirilmesi yapılarak, etrafının çevrilip, bir tanıtım tabelasının konulması için Kuşadası Belediyesi’ne müracaat edeceğiz” dedi.

Anahtar Kelimeler:
Kuşadası Devlet Hastanesi Kulübesi Alev Aldı Panik Yaşandı!Önceki Haber

Kuşadası Devlet Hastanesi Kulübesi Alev...

Kuşadası'na Gelen Hollywood Ekibine Otel Kazığı!Sonraki Haber

Kuşadası'na Gelen Hollywood Ekibine Otel...

Yorum Yazın

Kuşadası Depremzedeler İçin Seferber Oldu!
Yaylaköy'deki Taşocağında Feci Olay!
Yardım Kamyonları Afet Bölgesine Doğru Yola Çıktı
Kuşadası'nda İşyerine Silahlı Saldırı!
Kuşadası'nda Pompalı Tüfekli Kavga!
Kuşadasıspordan Soğuk Havada 1 Puan
Yaylaköy Beyaz'a Büründü!
Kokainle Yakalandı Gözaltına Alındı!
Kuşadası'nda Kaza Değil CİNAYET!
Kent Meydanı Projesi Yasal Süreç İçerisinde Devam Ediyor!
Kuşadası'nda Sahte Alkole Geçit Yok
'Oyuncak Silahını Getir, Kitabını Götür'
Kuşadalı Minikler Sertifika Heyecanı Yaşadı
54 Yıl Hapis Cezası Bulunan Zanlı Yakalandı!
Sobadan Sızan Gaz Kuşadalı Ecrin'i Sömestr Tatilinde Hayattan Kopardı!
Kuşadası'nda Aranan 2 Zanlı Yakalandı
Tütüncüler Kavşağında Trafik Çilesi Sona Erdi
Arya Tesisleri Yeni Yatırımlarla Güçleniyor
13 Yıl Hapis Cezası Kesinleşen Şahıs Yakalandı!
Kuşadası'nda Doğalgaz Yatırımları Rekora Koşuyor

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar