Kuşadası’nda Milli Parkın İhale Sözleşmesi İptal Edildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kuşadası’nda Milli Parkın İhale Sözleşmesi İptal Edildi
Kuşadası Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı İşletmesi’nin kiraya verilmesiyle ilgili ihale sözleşmesi iptal edildi. Mahkeme kararında, milli parkın korunması, ormanın ve içindeki canlıların devamlılığının sağlanmasının “üstün kamu yararı” olduğu ifade edildi.

Aydın 2. İdare Mahkemesi, ulusal ve uluslararası birçok sözleşme ile korunan Kuşadası'ndaki milli parkın kiraya verilmesi ile ilgili ihale sözleşmesini iptal etti. Doğaseverler, 50'yi aşkın STK ve yöre insanlarının açtığı davayı sonuçlandıran mahkeme, doğanın, ormanın ve ormanda yaşayan tüm canlıların lehine karar verdi.

Şikayetçilerin, Tarım ve Orman Bakanlığı ile kiracı şirket arasında imzalanan sözleşmenin milli park içinde doğal dokuya aykırı yapılaşmaya olanak tanıdığı, tesis ve alanlarda eğlence programı, davet, düğün, konser, şenlik, fasıl geceleri düzenlenmesiyle doğal yaşama büyük zarar verileceği görüşünü haklı buldu.
“ORMANIN DEĞERİ HESAP EDİLEMEZ”
Mahkeme, savunma avukatlarının kiralama işlemiyle kamu yararına gelir elde edildiği yönündeki savunmasını değerlendirirken, ormanın elde edilecek gelirden çok daha önemli olduğunu, “Ormanın sadece üzerindeki ağaçların çapı ve kullanım amacı ile ölçülebilen, değer takdir edilen bir varlık olmadığı, ormanın insan ve diğer canlıların temel yaşam kaynakları olan oksijen ve temiz su kaynağı olması, erozyonu önleme, karbon yutak alanı olması, ılıman bir iklim sağlayarak tarımsal faaliyetlere, hayvancılığa katkı sağlaması, birçok canlıya yaşam alanı oluşturması ve rekreasyonel fonksiyonları göz önüne alındığında hesap edilmeyecek bir değerinin olduğu açıktır” şeklinde vurguladı.

“KAMU YARARI” DEĞİL, “KAMU ÜSTÜN YARARI” DAHA ÖNEMLİ
Milli park ziyaretçilerine hizmet sunulması amacıyla yapılan ihaleyle kamu kaynaklarının arttırılmasının ‘kamu yararı’ taşısa da, ihale ile milli parkın korunması için getirilen sınırlamaların esnetilmemesi gerektiğine dikkat çeken, en küçük bir yangında milli parkın tümüyle ziyarete kapatılmasıyla oluşacak kamu zararını hatırlatan mahkeme, “Bu nedenle milli parkın korunması ve ormanların devamlılığı hususundaki kamu yararı ile dava konusu ihale işlemine dayanak işletme faaliyetinin sürdürülmesine dair kamu yararı kıyaslamasında ‘üstün kamu yararı' kavramının değerlendirilmesi gerekir” ifadesinde bulundu.
KARARA KARŞI DANIŞTAY TEMYİZ YOLU AÇIK

Milli park ihale sözleşmesini iptal eden mahkeme, diğer yandan ihale şartnamesinde yer alan 104, 105, 106, 107 ve 108. maddeler yönünden ise davanın davacılar açısından ehliyet yönünden reddine karar verdi. Karara karşı 15 gün içinde Danıştay'da temyiz yolu açık olacak.

Anahtar Kelimeler:
Kuşadası Belediyesi Ek Hizmet Binasına TaşındıÖnceki Haber

Kuşadası Belediyesi Ek Hizmet Binasına T...

Devre Mülk Dolandırıcılığında 30 Tutuklama!Sonraki Haber

Devre Mülk Dolandırıcılığında 30 Tutukla...

Yorum Yazın

Kuşadası Depremzedeler İçin Seferber Oldu!
Yaylaköy'deki Taşocağında Feci Olay!
Yardım Kamyonları Afet Bölgesine Doğru Yola Çıktı
Kuşadası'nda İşyerine Silahlı Saldırı!
Kuşadası'nda Pompalı Tüfekli Kavga!
Kuşadasıspordan Soğuk Havada 1 Puan
Yaylaköy Beyaz'a Büründü!
Kokainle Yakalandı Gözaltına Alındı!
Kuşadası'nda Kaza Değil CİNAYET!
Kent Meydanı Projesi Yasal Süreç İçerisinde Devam Ediyor!
Kuşadası'nda Sahte Alkole Geçit Yok
'Oyuncak Silahını Getir, Kitabını Götür'
Kuşadalı Minikler Sertifika Heyecanı Yaşadı
54 Yıl Hapis Cezası Bulunan Zanlı Yakalandı!
Sobadan Sızan Gaz Kuşadalı Ecrin'i Sömestr Tatilinde Hayattan Kopardı!
Kuşadası'nda Aranan 2 Zanlı Yakalandı
Tütüncüler Kavşağında Trafik Çilesi Sona Erdi
Arya Tesisleri Yeni Yatırımlarla Güçleniyor
13 Yıl Hapis Cezası Kesinleşen Şahıs Yakalandı!
Kuşadası'nda Doğalgaz Yatırımları Rekora Koşuyor

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar