Kuşadası'nda Turizm'e “İmar Darbesi“ Vuruldu!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kuşadası'nda Turizm'e “İmar Darbesi“ Vuruldu!
Turizm sektörünün kalkındırılması için turistik tesislere tanınan imar avantajları, inşaat sektöründe yatırımcılar için yeni bir rant kapısı açtı.

Bakanlığın, turistik tesislerde bazı bölümlerin satışına izin veren yönetmelik değişikliğini de fırsat bilen yatırımcılar, turistik imarlı tesis ve arsaları aynı avantajları koruyarak ticari alana dönüştürmek için kuyruğa girdiler. Çok sayıda örneğinin yaşandığı Kuşadası’nda Kadınlar Denizi’nde inşa edilen bir otel de konut olarak satışa çıkartıldı.

Daha önce Kuşadası’nın pek çok noktasında örneği görülen “turistik imarı değerlendirme girişimi”nin son örneği Kadınlar Denizi’nde yaşandı. Konut imarının 2 kat olarak belirlendiği bölgede Hacı Feyzullah Mahallesi 958 ada, 259 numaralı parselde kayıtlı denize nazır arsaya otel yapmak için başvuruda bulunan yatırımcı firma, 3 bin 871 metrekare büyüklüğündeki arsası için 5 kat yapılaşma izni aldı. Ancak firma inşaat devam ederken projede değişiklik yaparak yapıyı lüks rezidansa çevirip satışa çıkardı. Firma bu arada da imar planı değişikliği için proje hazırlatarak Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne sundu. 1/5000 ölçekli plan değişikliği Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylanarak askıya çıkartılırken, lüks konuta çevirdiği projede yer alan dairelerini satışa çıkardı.

Projede yer alan 1+1 bir dairelerin 1.5 milyon liradan satışa çıkartıldığı ilanlarda, söz konusu konutların krediye uygun olmadığı vurgulandı. Gayrimenkul firmalarının temsilcileri bu tür satışların müstakil tapu esasına dayanmadığını, devirlerin ya hisse olarak, ya da yönetim planında belirlenmiş planlara dayalı olarak yapıldığına dikkat çekti.

Bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan bir değişiklikle özel mülkiyete konu olan turistik tesislerde odalar haricindeki birimlere satış onayı verildi. Ancak yönetmelikte bu bölümler için de kat mülkiyetinin tesis edilmiş olması şartı getirildi. Yürürlüğe giren yönetmelikte odalar satış dışı bırakılmasına rağmen “otel” olarak yapılan tesislerin içinde yer alan bölümlerin konut olarak satılmasındaki hukuki dayanak merak konusu oldu.

2020 yılında Güzelçamlı’da bir otelin turizm imarı korunarak ticari alana çevrilmesine karşı çıkan Kuşadası Belediye Meclisi AK Parti Grubu’nun bu değişiklik konusunda takınacağı tavır şimdiden merakla beklenmeye başladı. O oylama sırasında söz alan grup sözcüsü, turizmci Tacettin Özden, turizm için tanınan ayrıcalıkların başka alanlarda kullanılmasının betonlaşmaya neden olacağını savunmuş ve bu tür girişimlere fırsat verilmemesi gerektiğini belirtmişti.

Gelişmeleri değerlendiren turizm sektörü temsilcileri, turistik tesislere sağlanan imar avantajlarının farklı amaçlarla kullanımına karşı çıktılar. Bakanlıktan turizm imarlı araziler üzerindeki yapılaşmayı sıkı bir şekilde denetlenmesini isteyen sektör temsilcileri, yerel yönetimleri de örnekte görülen imar planı değişikliklerine izin vermemeye çağırdılar. Duayen turizmciler bu konuda, “Turistik tesislere ayrıcalık tanınmasının en büyük nedeni, ülkeye döviz kazandırmaları ve yarattıkları istihdam. Oysa şimdi bazı yatırımcılar uzun vadede para kazanmak yerine, bu avantajı konut veya başka amaçlar için kullanarak hemen paraya çevirme derdinde. Ne yazık ki bu aralar buna göz yumuluyor. Eğer bir yatırımcı turizm imarlı bir arazide yapılaşma istiyorsa, ona asla turizme tanınan ayrıcalıklar tanınmamalı. Aynı şekilde plan değişikliği isteyen tesislere de amaca uygun kullanım olanağı verilerek turizm ayrıcalıklarının kötü amaçlı kullanımının önüne geçmek şart. Yoksa tesislerimiz birer birer elden gidecek” diye konuştular.

Anahtar Kelimeler:
 • 2
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 2
  İNANILMAZ
 • 3
  ÜZGÜN
 • 2
  KIZGIN
Komşu Efes’e 2 bin 500 yıl Sonra Tekneyle Ulaşılabilecek!Önceki Haber

Komşu Efes’e 2 bin 500 yıl Sonra Tekneyl...

Chp'li Ömer Günel'e Soruşturma İzni!Sonraki Haber

Chp'li Ömer Günel'e Soruşturma İzni!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar