Aydın
06 Haziran, 2023, Salı
 • DOLAR
  21.51
 • EURO
  23.18
 • ALTIN
  1357.3
 • BIST
  5369.97
 • BTC
  25776.053$

Turizmci Eda Yurtcan'ın Skandal Konuşmaları Ortaya Çıktı!

Turizmci Eda Yurtcan'ın Skandal Konuşmaları Ortaya Çıktı!
Kuşadası'nda Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmasına rağmen Osmanlı döneminden kalma tescilli çeşmelere ait restorasyon çalışmalarının sosyal medyada hedef haline gelmesinin ardından yeni bir skandal ortaya çıktı. İYİ Parti Aydın Milletvekili Aday adayı olan ancak seçim listesine dahi giremeyen Turizmci Eda Yurtcan'ın whatsapp grubunda Kuşadası Belediyesi'nin restorasyon çalışmalarını eleştirdiği mesajlar ortaya çıktı.

Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca 21.05.2010 tarihinde onaylanan karar sonrası Kuşadası Belediyesi tarafından Osmanlı döneminden kalma tarihi çeşmelerin aslına uygun olarak restore etmek için başlatılan çalışmalarda tescilli 4 çeşmenin bakım ve onarım işlemlerinde sona gelindi. Kentin tarihi dokusu içerisinde önemli bir yere sahip olan Osmanlı döneminden kalma 10’u tescilli toplam 11 çeşmeyi, yeniden kültür mirasına kazandırmak için başlatılan bakım ve onarım çalışmaları belirli kesimlerce hedef haline getirildi. 
TURİZMCİ YURTCAN KUŞADASI TARİHİNDEN Bİ HABER Mİ?
Büyük yankı uyandıran olayın ardından sosyal medya paylaşım sitesi Facebook'ta bir kullanıcı Turizmci Eda Yurtcan'ın meslek örgütüne ait yazışma grubundaki konuşmaları yayınlayarak, Yurtcan'a hitaben "Kuşadası'na ihanet ediyorsun, siyasi rant elde etmeye çalışıyorsun Osmanlı döneminde yapılan çeşmenin, 1230 yılında yapıldığını söylüyorsun. Kuşadası 1413 yılında Osmanlı İmparatorluğuna katıldı, Turizmcisiniz ama bu kadar mı Kuşadası tarihinden bi habersiniz diyerek tepki gösterdi.

İŞTE RESTORASYON ÇALIŞMASINI HEDEF ALAN O SÖZLER
Söz konusu meslek örgütüne ait gruptaki konuşmalarda Eda Yurtcan'ın, 'şimdi baktım 1230 yılında yapılmış bir çeşmeymiş, O zamanlarda böyle bir sıva işi mi varmış? çok üzücü. Arkadaşlar, ülkemizde restorasyonların kötü yapıldığı bir gerçek. Bursa kalesi, Şile kalesi, Amasra köprüsü vb. gibi. Burada bahsedilen çeşme konusu da yapılan restorasyonların kötülüğüne bir örnektir, lütfen konuları başla yerlere taşımayalım' şeklinde konuşmaları ortaya çıktı.

YURTCAN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA MI OYNUYOR?
Meslek örgütüne ait whatsapp grubunda İYİ Parti Aydın'da milletvekili aday adayı olmasına rağmen listeye giremeyen turizmci Eda Yurtcan'ın Kuşadası Belediyesi'nin gerçekleştirdiği restorasyon çalışmasını hedef alan sözleri akıllara bu kez 2024 yerel seçimlerine az bir zaman kala 'İYİ Parti'den Kuşadası Belediye Başkanlığına mı oynuyor?' sorusunu getirdi.

İKİNCİ UMUT TUNCER VAKASI
Bilindiği gibi devlet memuru olmasına rağmen iktidar partisine yakın kimliğiyle bilinen Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer de bir dönem CHP'li Kuşadası Belediyesi'nin alt ve üstyapı çalışmalarını eleştirmiş, ardından görevinden istifa ederek 14 Mayıs'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimlerinde AKP Aydın'dan 5'inci sıra milletvekili adayı gösterilmişti.

Öte yandan 1815 yılında yaptırılan Kethüda Mustafa Ağa Köşe Çeşmeleri’nin ise kent merkezinde tek çift cepheli köşe çeşmesi olmasından dolayı büyük bir öneme sahip olduğu bilinmekte. Anıtlar Kurulu tarafından tescillenen tarihi sokak çeşmesi'nin önceki hali vatandaşların tepkisini çekerken, yıllar sonra mahalle sakinleri ise restorasyon çalışmalarından oldukça memnuniyet duyduklarına ifade ettiler. Güzel sokakta oturan Şenol Durmaz, 'Yıllardır çeşmenin bulunduğu yerde çöp bidonları vardı ayrıca dış cephesinde de çok fazla aşınma vardı bugüne kadar kimse yüzüne dönüp bakmadı, şimdi duyduk ki başkan beyin talimatıyla yapılıyor ve kullanıma açılacakmış allah kendisinden razı olsun, emek verenlere de teşekkür ederim' dedi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!