Kuşadası’nda Tarım Topraklarına Jeotermal Sondaj!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kuşadası’nda Tarım Topraklarına Jeotermal Sondaj!
Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı Türkmen ve Kirazlı Mahallelerinde Bozyazı Körfez Turizm tarafından tarım arazileri üzerinde 4 adet sera amaçlı jeotermal sondaj arama çalışması için harekete geçilirken ilginç ayrıntılar ortaya çıktı.

Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı Türkmen ve Kirazlı Mahallelerinde tarım ve makilik araziler üzerinde Bozyazı Körfez Turizm tarafından üzerinde 4 adet sera amaçlı jeotermal kaynak için sondaj arama çalışması başlatılması planlanıyor.

Şirket 22 Mart’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED başvurusunda bulundu. Proje alanına 1,6 kilometre mesafede “1. ve 2. Derece Arkeolojik Sit Alanı” yer alırken, 40 metre mesafede ise Değirmen Deresi geçiyor. Ayrıca proje alanına 12 kilometre uzaklıkta Dilek Yarımadası Menderes Deltası Milli Parkı yer alıyor.

Kirazlı Köyü muhtarı Mehmet Mersin, projenin bölgeye uygun olmadığını ifade ederek, "Köylerinde hangi amaçla olursa olsun, jeotermal kuyusu açılmasını istemediklerini, tüm köylünün buna karşı olduğunu, Kuşadası’nın meyve çanağı olan köylerinin seracılığa da uygun olmadığını; köyün toprağının, suyunun, havasının bozulmasını istemediklerini; hazırlanan ÇED raporuna da asla olumlu yaklaşmayacaklarını” belirtti.

Kirazlı Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Nihat Fırat ise, “Serada kullanmak için yapılan başvuru tamamen bir kılıf. Akışkanın sıcaklık derecesine göre her an enerji üretimine dönüşebilecek bir proje. 1990 yılından beri Kirazlı köyüne musallat olan çevre düşmanlarına karşı mücadele etmekten yorulduk. Yaşam alanlarımızı, tarım topraklarımızı korumak boynumuzun borcu” diye konuştu.

Son olarak Fırat, şunları dile getirdi: “Nasıl ki, 1990'da Kuşadası Belediyesinin hesapsız kitapsız Kirazlı Köyü'nde 8 adet derin kuyu açmasını engellediysek, nasıl ki Çiller Hükümeti döneminde Çamlıktan gelen Çınar ve Kirazlı Köyü ovasından geçip Çiller çiftliğinin oradan Kuşadası-Söke karayoluna bağlanan Ro-Ro yol yapımını engellediysek, nasıl ki 4 adet kömür madeni arama ruhsatını iptal ettirdiysek, nasıl ki 3 adet taş ocağı, 1 adet bor maden ocağı açılmasını engellediysek, son olarak mevcut bir taş ocağının kapasite genişletme girişimini nasıl engellediysek, bu 4 adet jeotermal kuyusunun açılmasını da engelleyecek mücadele gücümüz var halâ… Tarım topraklarımızı enerji şirketlerinin bitmek tükenmek bilmeyen kâr hırslarına teslim etmeyeceğiz.” dedi. 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 3
  KIZGIN
Aydın Genelinde İkinci El Eşya Alım-Satımı İle İlgili Kararlar AlındıÖnceki Haber

Aydın Genelinde İkinci El Eşya Alım-Satı...

Kuşadası Sahilleri Seyyar Cennetine Dönüyor!Sonraki Haber

Kuşadası Sahilleri Seyyar Cennetine Dönü...

Haber Yorumları

 • Çevre katili bir anlayış malesef daha çoook katliama imza atacak. Durdurmaya malesef gücümüz yetmiyor. Doğamız gün be gün daha çok katlediliyor.

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar