Aydın
06 Haziran, 2023, Salı
 • DOLAR
  21.50
 • EURO
  23.20
 • ALTIN
  1356.6
 • BIST
  5411.22
 • BTC
  25761.333$

Sit Alanına Yol Yapıldı Asırlık Yapılar Tahrip Oldu!

Sit Alanına Yol Yapıldı Asırlık Yapılar Tahrip Oldu!
Kuşadası’nın en önemli kültürel miraslarından 1. Derece arkeolojik sit kapsamındaki Didar Su Kemeri'nin, kimliği belirsiz kişilerce yol açma çalışması esnasında tahrip ediliği tespit edildi. EKODOST'un konuyu duyurması üzerine olay yerine giden Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri olay yerinde inceleme yaptıktan sonra, suç duyurusu yapmaya karar verdi. Yol açma çalışmasını kimin ya da hangi kurumun yaptığı araştırılıyor!

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği, Aydın'ın Kuşadası ilçesinin en önemli kültürel miraslarından Didar Su Kemeri'nin tahribatını şu açıklama ile duyurdu:

"Türkiye’de uzun mesafeden su taşıyan sistemlerin en iyi örneklerinden biri olan Efes suyollarının Kuşadası sınırları içinde kalan Didar Su Kemerinde, kimliği belirsiz kişiler tarafından bir tahribat yapılmış. M.S. 1. yy.da inşa edildiği bilinen tarihi kemer, Bahçecik Boğazının doğasının en güzel olduğu yerlerden birinde yer almaktadır.

Akdeniz Bitki Örtüsü’nün en güzel bitki örneklerinin görüldüğü maki topluluklarının içinde yer alan Didar Kemerine kadar tüm bitki örtüsü tahrip edilerek yeni bir yol açılmış.Açılan yol tarihi kemerin yanında durmuş. Muhtemelen karşı tarafa geçmek isteyenlerin kemerin taşlarının büyük zarar vermişler.

1. Derece arkeolojik sit kapsamında olan Didar su kemerinin tarihi bir değeri olup, Kuşadası’nın en önemli kültürel miraslarından birisidir. Yaklaşık 2000 yıl önce inşa edildiği bilinen kemerin günümüze kadar ulaşıp, kim olduğunu bilmediğimiz kişiler tarafından tahrip edilmesine çok üzüldük. Bu alanda hem doğa hem de tarih yara almış durumda. Bu tahribatı yapan kişiler ya da kurumlar, tarihi su kemerinin bölgesinde yapılan çalışmalar için mutlaka Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan izin almaları gerekir. Bir an önce bu tahribatları yapanların bulunacağını umuyoruz.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!