2022'de Kuşadası ve Didim'de Turizm Rekoru Kırıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
2022'de Kuşadası ve Didim'de Turizm Rekoru Kırıldı
Ege Bölgesi'nin önemli turizm merkezlerinden Aydın'ın Kuşadası ve Didim ilçelerine geçen yıl gelen 3 milyon 200 bin yerli ve yabancı ziyaretçi ile ilçelerde tarihin en yüksek turist rakamlarına ulaşıldığı bildirildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Tacettin Özden ve Aydın Turist Rehberleri Odası Başkanı Ozan Sayın, 2022 yılı turizm rakamlarını, Kuşadası'nda bir otelde düzenledikleri basın toplantısıyla duyurdu. Tuncer, Türkiye'nin, dünya turizminde "şampiyonlar ligi" oyuncusu olduğunu kaydetti. Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde özellikle Kovid-19 salgını döneminde güvenli turizm sertifikasıyla dünyada örnek bir modeli ortaya koyduklarını dile getiren Tuncer, özellikle 2021'de 2 milyon turist ağırlayan Kuşadası ve Didim'de geçen yıl beklenenin üzerinde bir performansa ulaşıldığını vurguladı. Sadece liman girişleri ve otel kayıtlarını dikkate aldıklarını belirten Tuncer, şöyle devam etti:

"2022 yılında Bakanımızın (Mehmet Nuri Ersoy) Türkiye'de 51 milyon 500 bine revize ettiği hedefi biz Aydın'da 3 milyon olarak revize etmiştik. 2022 yılı sonu itibarıyla 3 milyon 200 bin ziyaretçiyi ağırladık. Çok şükür Aydın'da tarihi bir rekoru daha kırmış olduk. Ortaya çıkan bu rakam tüm sektör paydaşlarımızın otel sahiplerimizin, acente ve rehberlerimizin yüzünü de güldürdü. Ekonomik katkıda da son derece doyurucu bir skor oldu. 2,5 milyar doların üzerinde bir ekonomik katma değer elde edildi. Turizm sektörü olarak üretmeyi başardık. 2022 yılını tamamlarken mutlu tabloyu ortaya koyup 2023 yılında yeni rekorlara yelken açacağız."

"Ciro anlamında çok güzel bir sezon oldu"
Tacettin Özden ise 2022 yılında oldukça iyi bir sezon geçirdiklerini vurguladı. Ukrayna-Rusya savaşının tedirginliğinin sezon içerisinde kısa sürede atlatıldığını ifade eden Özden, "Gerek kişi başı harcama gerek turist sayısı anlamında ve ciro anlamında çok güzel bir sezon oldu. Yılbaşında da açık olan otellerin hemen hemen hepsi doldu." diye konuştu.

Ozan Sayın da sezonun yoğun geçmesinden dolayı turist rehberlerinin de tatlı bir yorgunluk içerisinde olduğunu belirterek, "2 yıl pandeminin verdiği boşlukta ne yazık ki düzgün bir şekilde çalışamamıştık. Bunun sonucunda bu seneki yoğunluk bizi gerçekten çok mutlu etti. Rehberlerimiz doluydu. Aydın rehberler odasında 750 üyemiz var. Bu 750 rehberin dışında İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla ve Türkiye’nin birçok yerinden arkadaşlarımız geldi." dedi.

Anahtar Kelimeler:
Muharrem İnce Kuşadası'na GeliyorÖnceki Haber

Muharrem İnce Kuşadası'na Geliyor

Kuşadası'nda 2 Bin 350 Yıllık Tümülüs Bulundu!Sonraki Haber

Kuşadası'nda 2 Bin 350 Yıllık Tümülüs Bu...

Yorum Yazın

Kuşadası Depremzedeler İçin Seferber Oldu!
Yaylaköy'deki Taşocağında Feci Olay!
Yardım Kamyonları Afet Bölgesine Doğru Yola Çıktı
Kuşadası'nda İşyerine Silahlı Saldırı!
Kuşadası'nda Pompalı Tüfekli Kavga!
Kuşadasıspordan Soğuk Havada 1 Puan
Yaylaköy Beyaz'a Büründü!
Kokainle Yakalandı Gözaltına Alındı!
Kuşadası'nda Kaza Değil CİNAYET!
Kent Meydanı Projesi Yasal Süreç İçerisinde Devam Ediyor!
Kuşadası'nda Sahte Alkole Geçit Yok
'Oyuncak Silahını Getir, Kitabını Götür'
Kuşadalı Minikler Sertifika Heyecanı Yaşadı
54 Yıl Hapis Cezası Bulunan Zanlı Yakalandı!
Sobadan Sızan Gaz Kuşadalı Ecrin'i Sömestr Tatilinde Hayattan Kopardı!
Kuşadası'nda Aranan 2 Zanlı Yakalandı
Tütüncüler Kavşağında Trafik Çilesi Sona Erdi
Arya Tesisleri Yeni Yatırımlarla Güçleniyor
13 Yıl Hapis Cezası Kesinleşen Şahıs Yakalandı!
Kuşadası'nda Doğalgaz Yatırımları Rekora Koşuyor

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar