İhale Girişimi Sonuç Vermeyince Belediye İşletmeciliğe Soyunuyor!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İhale Girişimi Sonuç Vermeyince Belediye İşletmeciliğe Soyunuyor!
Kuşadası Belediyesi, Pusula gibi ARYA’nın değerli işletmelerini 3. şahıslara bırakırken, tahliye etmek istediği her yerde “ben işleteceğim” gerekçesini öne sürmeye başladı.

Kuşadası Belediyesi’nin Güzelçamlı’daki Günbatımı Kafe’nin yıkımına ilişkin girişimi ile Balıkçılar Kahvesi’nin tahliyesi konusunda dikkat çekici benzerlikler ortaya çıktı. Balıkçılar Kahvesi’nin tahliyesini isterken, ihale edileceği gerekçesini ortaya koyan belediye, Güzelçamlı’daki çay bahçesinde de aynı yönteme başvurdu. Belediye, ihale gerekçesinden sonuç alamayınca tıpkı Balıkçılar Kahvesi’nde olduğu gibi, yıkılacak noktaya inşa edilecek yeni işletmeyi kendisinin üstleneceğini duyurdu. Ancak belediye bir taraftan işletmeciliğe soyunurken, diğer taraftan kurumun şirketi ARYA’ya ait en değerli işyerlerini 3. şahıslara devretmesi niyetin samimiyeti konusunda kuşkular doğurdu. Süreci yakından izleyenler, Kuşadası Belediyesi’nin Günbatımı Kafe yerine yapılacak işletmenin kısa bir süre içinde ARYA modelinde olduğu gibi 3. şahıslara devredileceği iddiasını sürdürdü.

İŞLETMENİN BELGELERİ ORTAYA ÇIKTI

Belediye’nin çelişkili uygulamaları kafa karıştırırken, Başkan Günel’in Günbatımı Kafe’nin ruhsatsız ve kaçak olduğu yolundaki iddialarını yalanlayan belgeler ortaya çıktı. İşletmeci İsmail koçak, Günbatımı Kafe için 2005 yılında alınan işletme ruhsatını delil olarak Aydın İdare Mahkemesi’ne sundu. Günel’in “hukuksuz” dediği yapının ise 2018 yılında İmar Barışı’ndan yararlandırılarak kayıt altına alındığı belirlendi. İşletmeci İsmail Koçak, bunlar ve diğer belgelerin ışığında Aydın İdare Mahkemesi’nden yıkım konusunda “yürütmeyi durdurma” kararı alırken, belediyenin yargı sonucunu beklemeden işletmeyi yıkması yeni bir hukuki sürecin ortaya çıkmasına neden oldu.

Güzelçamlı Sahili’nde yaşanacak gelişmeler merakla beklenirken Kuşadası Belediyesi’nin burada inşa edeceği işletmeyle ilgili haber servisleri devam etti. Bazı ajanslar tarafında geçilen haberlerde, yeni işletmenin inşaatının 1.5 ay içinde tamamlanacağı duyuruldu. Haberde Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in yıkılan işletme ile ilgili iddiaları da şu ifadelerle  yer aldı:

“Adabel Kafe, yakında hizmetinizde. Güzelçamlı Çay Bahçesi’ni,Kuşadası Belediyesi işletmesi olarak yeni yüzüyle hizmete sunacağız. İşyeri açma ve işletme ruhsatı olmadan işgal edilen çay bahçesini legalliğine kavuşturarak en iyi hizmeti vermek için çalışmalarımıza başladık. Orası önceden beri ruhsatsız olan bir işletmeymiş. Biz yeniden ihale yapmak istemedik, çünkü orası hijyen ve düzen anlamında çok kötü durumdaydı. Biz belediye olarak orayı yapacağız ve vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Daha önceleri o işletmenin ne ruhsatı var ne mevcut pozisyonu yasaldı. Zaten yasal olsaydı nasıl yıkabilirdik ki orayı. Yasal olmayan bir yeri yıkıp yerine belediye olarak daha iyi bir yapacağız. Çalışmalarımıza başladık yaklaşık 1,5 ay içerisinde de açmayı planlıyoruz.”

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 2
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 3
  KIZGIN
Kuşadası Körfezinde Mahsur Kaldılar, Sahil Güvenlik Kurtardı!Önceki Haber

Kuşadası Körfezinde Mahsur Kaldılar, Sah...

Kuşadası'nda Saksıda Ekilmiş Hint Keneviri Ele Geçirildi!Sonraki Haber

Kuşadası'nda Saksıda Ekilmiş Hint Kenevi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar