Barkan Kalınomuz

Barkan Kalınomuz

Mail: [email protected]

Futbolda Sol Bek ve Sol Açığın Önemi

Futbolda Sol Bek ve Sol Açığın Önemi

Bir futbol takımı düşünün. Takımın sol beki ve sol açığı yok, oyun kurucu 10 numarası yok. 10 derbiye çıkmış hepsini kaybetmiş ama buna rağmen kulubün başkanı ve teknik direktörü hala görevde. Rakibi şampiyonluğa oynuyor. Bizimkisi de acaba UEFA kupasına nasıl katılırımın hesabını yapıyor. Takımın kulüp başkanı kulübün hem başkanı hem teknik direktörü.

Taraftar bağırıyor, sol beksiz sol açıksız olmaz diye. Hoca ısrarla sağ, sol anlamam ben diyor. Tutturuyor ben böyle maça çıkacağım diye. Eee tabi sol tarafın boş, rakip de sağdan sağdan bindiriyor. Sonuç ortada, mağlubiyet, hüsran. Basının karşısına çıkıyor, hakem hakkımızı yedi, önümüzdeki maçlara bakacağız diyor. Bazen şerefli mağlubiyet aldık diyor. 5 gol yerine 1 gol yiyince başabaş mücadele ettik, iyi oyun sergiledik diyor. 1-0'a seviniyor. Ama kabahati hiç kendilerinde bulmuyor. Lig şampiyonu olmak derdinde değil, UEFA'ya katılmayı başarı görüyor. Ha bu arada bu kulüp de Türkiye’nin en köklü kulübü. Kulübün kurucusuna bile tahammül edemiyorlar. İsmini bile söyleyemiyorlar. Kulübün kurucusu tartışılmaz değildir diyorlar bir de utanmadan. Kurucu liderin ismini hatta portrelerini hafızalardan silmeye çalışıyorlar. Kimi kulübün liderinin resmini falan indiriyor.

Ordan burdan ha bire futbolcu transfer ediyorlar. Ama nedense bir sol bek, bir sol açık transfer etmiyorlar. İyi oyuncular aldık her mevkide oynar diyorlar. Ya arkadaş takımın sol tarafı yok diyoruz. Anlamıyorlar. Takımın iyi futbolcularını oynatmıyorlar. Hatta kulüpten kovuyorlar. Elinde mesela Alex gibi bir futbolcu var, Türkiye hayran ona. Onlar ne diyor. Bu adam sağ açık oynayamaz diyorlar. Yahu kardeşim adam hem sol açık hem santrfor. Olmaz diyorlar adamın mevkiiisi hoş değil, bizim sol lafına alerjimiz var. Bir futbolcu transfer ediyorlar, futbolcu kazanıyor, menajer kazanıyor, kulüp yöneticileri kazanıyor. Ama taraftar kazanamıyor. Yine hüsran yine hüsran.

Gel kardeşim federasyon başkanı ol diyor taraftar; ıııh olmam diyor.
İyi futbolcuyu oynatmıyorlar. Eeee napıyor oda? Kulüpte top toplayıcılığından başlayıp yıllar süren iyi futbolcu yaşantısına son veriyor, gözünden sakındığı kulübüne veda etmek, daha doğrusu veda ettirilmek zorunda bırakılıyor. Futbol oynamayı bırakıyor ve yeni bir kulüp ve yeni bir takım kuruyor. Geçiyor kulübün başına. Kulüp mütevazi ama şampiyonluk iddiası var. Yetenekli futbolculardan kurulu. Şampiyonluk vadediyor. Bir de kulüp tüzüğü hazırlıyor ki dünyanın en çağdaş tüzüğü. Yoluna usul usul, İNCE İNCE koyuluyor.


Ne diyor Kılıçdaroğlu Artık sağ sol kalmadı diyor.
Halbuki sol hep var.
Solda kalp var
Solda romantizim var.
Solda ulus bilinci var.
Solda ezilenler var.
Solda İşçi sınıfı var.
Solda köylü sınıfı var.
Solda özgürlükçü öğrenciler var.
Solda bilim var, akıl var. Bilim adamları var.
Solda özgür basın var. Sarı olmayan sendika var.
Solda insan var hümanizm var. Solda Yunus Emre var.
Solda Bolu Beyi’ne direnen ferman padişahınsa dağlar bizimdir diyen kköroğlu var.
Solda insan ve insanlık en yüce değerdir diyebilen aslında dünyanın ilk sosyalisti olan pir Sultan Abdal var.
Solda Behice Boran var.
Solda Mahir Çayan, Hüseyin İnan, Kaypakkaya var.
Solda ‘’Yaşasın Halkların Kardeşliği, Kahrolsun Faşizm YAŞASIN tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’’ diye haykırarak dar ağacındaki sandalyesini bir saniye bile tereddüt etmeden tekmeleyen Deniz Gezmiş var.
Solda ‘’Cesurlar bir kere korkaklar bin kere ölür’’ diyen büyük üstat Uğur Mumcu var.
Solda ‘’yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine’’ diyen üstat Nazım Hikmet var.
Solda Milli Şef’imiz Lozan kahramanı İsmet İnönü var.
Solda hem de tam solda yani kalpte Ulu önder GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK var.
Demem o ki sol kavramı bir futbol takımı için bile ne kadar önemli ise dünya siyaseti için de var olan ve var olmaya devam edecek olan sol kavramı her zaman var olacak ve her zaman önemini korumaya devam edecektir.
Eğer sen parti tüzüğünün 4. Maddesindeki ‘’…… CHP Demokratik Sol Bir Partidir’’ amir hükmünü unutup sağını solunu bilmezsen yürüyen merdivene tersten binersin.

AV.BARKAN KALINOMUZ

Manşet Aydın

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar